לחפש אתונות, למצוא מלוכה

פעמים רבות, אנשים מגיעים לקליניקה "טיפול באמנות בצפון" מסיבה מסויימת מוגדרת, אך לבסוף מוצאים עצמם מטפלים באזורי נפש נוספים. מסיבה זו, כשמגיע מטופל/ת חדש/ה, אני שומעת את הסיפור שלו בתשומת לב רבה, אך אומרת שאין לדעת כמה זמן יארך הטיפול ומה תהיינה תוצאותיו. אנחנו מקווים יחד (ואני בטוחה בכך) שהאדם יצא מהקליניקה במצב נפשי טוב משנכנס אליה.

איריס (שם בדוי), הגיעה אלי לטיפול באכילה רגשית.  איריס, בחורה בשנות ה-30 לחייה, עדיין אין לה קשר זוגי והיא מתאפיינת באישיות אובססיבית. האובססיביות מתבטאת גם באכילה, כמו בשטחי חייה האחרים.

עיקר הטיפול עסק בשחרור שליטה, באמצעות תרגילים שונים באמצעות האמנות. למשל: עבודה עם קרעי עיתונים ויצירה מהקרעים ללא קשר לתוכן שהיה בעתון; zoom in כלומר התבוננות בקטע מיצירה קיימת ו'הגדלה' של אותו הקטע ביצירה חדשה; עבודה בחומרים רטובים (גואש) בעמידה מבלי לחשוב על נושא ליצירה ועוד.

היבט נוסף של הטיפול היה הרחבת מן-עד הרגשות שניתן לשיים, לבטא. לעתים אובססיביות היא תוצאה של רגשות שאינם מעובדים. יש חשש שהרגשות יתפרצו באופן שלא ניתן יהיה לווסת אותן ולכן מסגלים סדרים וטקסים כדי להשיג שליטה בעוצמות הרגש הבלתי נשלטות.

זה היה טיפול קצר-מועד, דבר שאני ממעטת מאוד לעשות. בסיום הטיפול, איריס הרגישה שהיא יכולה לקשר אכילה לרעב ו… היא מצאה בן זוג והצליחה לחיות איתו תוך שהיא מצליחה להרגיש באמת את הרגשות בקשר ולשחרר את הצורך בשליטה במידה מסויימת, כך שתוכל להכיל עוד מישהו בביתה. אכן, מלוכה.

d790d79ed7a0d795d7aa20d797d796d795d7aad799d7aa

 


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s